szukaj
Notki z Europy
Rozwód po 60-tce
Senior.pl/Le Monde, 24.09.2006 06:20
W ciągu ostatnich 20 lat podwoiła się liczba rozpadających się małżeństw seniorów - takie są wyniki badań francuskiego Narodowego Instytutu Studiów Demograficznych INED. Coraz więcej 60-latków szuka nowego związku, chce na nowo przeżyc emocje zakochania.
Według specjalistów przyczyny takiego stanu rzeczy to przede wszystkim znacznie większa niezależność finansowa seniorów. Emerytura powoduje, że nie są oni związani gospodarczo ze współmałżonkiem i po wychowaniu dzieci (a niekiedy również po odchowaniu wnuków), postanawiają zacząć żyć dla siebie. Zdarza się coraz częściej, że w ramach zmian w życiu, postanawiają rozstać się ze współmałżonkiem, z którym łączy ich głównie przyzwyczajenie.

Naukowcy podkreślają, że zwiększająca się długość życia również nie sprzyja stałym związkiem. Kiedyś 30 spedzonych wspólnie lat było czymś niezwykłym, dziś - przy zdecydowanie dłuższym życiu i lepszym stanie zdrowia - tych lat może być dwukrotnie więcej, przy czym większość z nich to przebywanie wyłącznie we własnym towarzystwie, po usamodzielnieniu się dzieci.

Główne przyczyny rozwodów seniorów to niewierność jednej ze stron, nałogi, coraz silniej uwidaczniająca się różnica charakteów a także oziębłość seksualna. Ooło 50 procent par sześćdziesięciolatków nie utrzymuje ze sobą żadnych kontaktów seksualnych - wynika z badań.